Dziś poruszymy temat postepowania pooperacyjnego po endoprotezoplastyce stawu biodrowego. Program usprawniania po zabiegu uzależniony jest od typu użytego implantu (samej protezy), wieku pacjenta, przyczyny operacji, wydolności układu krążenia i chorób towarzyszących.
Postepowanie pooperacyjne zależy też od zastosowanego dostępu operacyjnego a przede wszystkim zaleceń operatora. Z racji na wiele elementów składających się na proces pooperacyjnego postepowania w artykule użyjemy często uproszczeń zwrotów medycznych i zaleceń ogólnych dla większości pacjentów.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego
Już po operacji (w zerowej dobie) wskazane są ćwiczenia oddechowe 10-15 głębokich wdechów z unoszeniem ramion i wydechów z opuszczaniem ramion.
W pierwszej pooperacyjnej dobie rozpoczynamy ćwiczenia izometryczne – napinanie łydek, pośladków, mięśni brzucha oraz rozpoczyna się pionizacja pacjenta z asekuracją fizjoterapeuty/lekarza prowadzącego. Pionizacja z pomocą kul lub balkonika.
W kolejnych dniach zwiększa się dystans do pokonania. Decyzję o obciążaniu kończyny, podejmuje się w porozumieniu z operatorem. Wskazanym jest aby pacjent przebywający w oddziale nauczył się wchodzenia i schodzenia ze schodów po przebytej operacji.
Kiedyś zalecano korzystanie z 2 kul nawet do 3 miesięcy następnie przez kolejne 2-3 miesiące o jednej kuli.
W obecnym podejściu i zaleceniach w większości przypadków używanie kul ma mieć działanie przeciwbólowe i asekuracyjne. Przyjmuje się iż nowoczesne implanty są osadzone stabilnie co znacznie skraca czas koniecznego pełnego odciążenia.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - siadanie:
Idealnie jest jeżeli uda wraz z tułowiem nie przekraczają kąta prostego, niewskazane jest także zakładanie nogi na nogę / krzyżowanie nóg.
Wskazane są wyższe siedziska, nie należy siadać na ich skraju. Pamiętać warto również, aby nie korzystać ze zbyt niskich toalet (można dokupić specjalne nakładki podnoszące poziom deski warto o tym pomyśleć już przed operacją, czasami we wstępnej fazie dobrze też mieć przy toalecie zamontowane uchwyty/ barierki umożliwiające przytrzymanie się przy siadaniu i wstawaniu).
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - stanie:
Przy staniu (po zagojeniu się ran i wgojeniu endoprotezy)warto pamiętać aby równomiernie obciążać obie kończyny nie przenosić ciężaru tylko na jedną stronę aby uniknąć powikłań przeciążeniowych zarówno w kończynach dolnych jak i kręgosłupie.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - wstawanie:
Przy wstawaniu z łóżka warto pomóc sobie nogą zdrową podtrzymując nią kończynę operowaną, po woli obracać wraz z całym ciałem popierając się dłońmi z tyłu. Do momentu oparcia stóp o ziemię.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - schylanie:
Przy schylaniu się warto pamiętać aby uginać również kolana. Jeżeli chcemy podnieść przedmiot z podłogi lepiej odchylić operowaną kończynę do tylu stojąc na nieoperowanej nodze. I dodatkowo asekurując się jedną ręką o uchwyt/ścianę. (Pozycja podoba do asekurowanej jaskółki)
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - dźwiganie:
Jeżeli niesiemy coś cięższego np. zakupy ( zbyt duże obciążenia są przeciwskazane ) należy nieść je po stronie kończyny operowanej lub lekko przed nią.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - wchodzenie po schodach:
Wchodzenie po schodach: w przypadku używania 2 kul. Najpierw stawiamy zdrową nogę , następnie dostawiamy kule z kończyna operowaną.
W Przypadku jednej kuli ręka przeciwną do kończyny nieoperowanej łapiemy za poręcz. Stawimy nogę zdrową i dostawiamy kończynę operowaną razem z kulą. Tak jak na rycinie:
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - schodzenie ze schodów:
W przypadku używania 2 kul: najpierw stawiamy operowaną kończynę razem z dwiema kulami i dostawiamy kończynę zdrową.
Przy schodzeniu z 1 kulą trzymając się poręczy i stawiamy niżej najpierw kończynę operowaną wraz z kulą, dostawiamy kończynę zdrową.
Co do chodzenia z jedną kulą, literatura medyczna rożni się co do tego po której stronie podpierać się. W praktyce warto pamiętać aby technika chodu była dla nas najbardziej wygodna i ergonomiczna. Podkreślam tu ponownie wartość zaleceń fizjoterapeutów po operacji.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - prowadzenie samochodu:
Tu warto odczekać aby mięsnie wróciły do swojej sprawności. Istotne jest również która kończyna jest zoperowana i czy posiadamy auto ze skrzynią manualną czy automatyczną. Najważniejsze jest wsiadanie i wysiadanie do samochodu. Przy wsiadaniu odsuwamy fotel mocno do tyłu ,siadamy również tyłem łapiąc się za deskę rozdzielną i kierownicę po woli równocześnie obracamy obie nogi i dosuwamy fotel przy wysiadaniu postępujemy odwrotnie.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - powrót do sportu:
W zależności od dyscypliny, musimy zdawać sobie sprawę iż po zabiegu endoprotezoplastyki nie będzie można uprawiać wyczynowo sportu. ( istnieją oczywiści wyjątki od tej reguły, osoby takie są jednak w znacznej mniejszości) Zaczynając od roweru ( na początku zaleca się rower stacjonarny) i ćwiczeń w wodzie- na basenie ( dynamiczne pływanie żabka jest przeciwskazane). Można powrócić do rekreacyjnego uprawiania właśnie tych sportów które są bardzo dobrą rehabilitacją zarówno fizyczna jak i psychiczną dla pacjentów.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - aktywność seksualna:
Nie ma przeciwwskazań (poza dolegliwościami bólowymi związanymi z gojeniem się tkanek po operacji) w powrocie do aktywności seksualnej, należy jednak pamiętać o zasadach unikania nadmiernego zgięcia tułowia w stosunku do nóg , gwałtownych i nadmiernych rotacji zewnętrznych i wewnętrznych.
Postępowanie pooperacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego - mycie:
Przy Myciu się w okresie pooperacyjnym lepiej korzystać z prysznica/ krzesła pod prysznicem. Na kąpiel w wannie lepiej zdecydować się w późniejszym okresie starając się jak wcześniej wspomniano nie przekraczać 90* między tułowiem a kończynami dolnymi.
Bibliografia:
Ryciny pochodzą z podręcznika: Mam sztuczny staw biodrowy – wydawnictwo Lekarskie PZWL