Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to procedura diagnostyczna wykorzystywana w medycynie do badania wnętrza okrężnicy i jelita grubego. Jest to rodzaj endoskopii, która polega na wprowadzeniu elastycznego, długiego węża zwanego kolonoskopem przez odbyt do jelita grubego. Kolonoskop wyposażony jest w kamerę i oświetlenie, co umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza jelita grubego na monitorze.

Poniżej zamieściliśmy opis badania kolonoskopowego, oraz sposób przygotowania się do niego przez pacjenta.

Przygotowanie do kolonoskopii jest kluczowe, aby umożliwić lekarzowi dokładne i skuteczne badanie jelita grubego. Oto ogólne kroki, które często są zalecane przed kolonoskopią.

Z poniższymi opisami oraz zaleceniami można się zapoznać bezpośrednio na naszej stronie lub pobrać plik pdf do wydruku.

Jak przygotować się do badania kolonoskopii?

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Schemat użycia preparatu Eziclen

Należy zachować dietę płynną tzn. w ogóle nie jeść pokarmów o stałej konsystencji (chleba, mięsa, makaronów itp.) Należy tylko pić płyny (soki płynne, jogurty i kefiry, kisiel, herbata, kawa, woda), należy pamiętać, aby w płynach nie było ziaren owocowych.

Pacjenci ze skłonnością do zaparć przewlekłych powinni stosować dietę płynną minimum 7 dni przed badaniem.

Należy przygotować 1 litr roztworu EZICLEN wlewając zawartość jednej butelki do dołączonego kubka, dopełniając kubek do 0,5 litra NIEGAZOWANĄ wodą — wypijamy. Następnie wypijamy 1 litr NIEGAZOWANEJ wody. Następnie czynność tę powtarzamy.

Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 3 godzin pomiędzy 6.00 a 9.00 (ostatnią dawkę Eziclenu należy wypić nie później niż o 9.00).
W dniu badania poza poranną dawką Eziclenu nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków.

Po takim przygotowaniu w wyznaczonym dniu i określonej godzinie należy zgłosić się do Ambulatorium Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej „PRAXIS” w Koszalinie, Al. Armii Krajowej 7.

Należy przynieść ze sobą:

  • dokumentację potrzebną przy badaniu (np. wyniki poprzednich kolonoskopii, w tym hist.-pat)
  • wypełnioną i podpisaną informację o przebiegu badania, która jest jednocześnie zgodą na jego wykonanie, pacjent otrzymuje ją jednocześnie z niniejszą instrukcją.

UWAGA!

Jeśli pacjent przyjmuje leki działające na układ krążenia (np. na nadciśnienie, na serce) — w dniu badania należy je przyjąć podobnie jak każdego dnia popijając małą ilością wody, dotyczy to też leków neurologicznych (np. przeciwpadaczkowych). Doustne leki przeciwcukrzycowe można odstawić na dwa dni diety płynnej i dzień badania. O inne szczegóły dotyczące leków należy pytać lekarza, który kieruje na kolonoskopię.

UWAGA!

Badanie kolonoskopowe stanowi umowę starannego działania po stronie Lecznicy, nie zaś umowę rezultatu. Badanie wykonywane jest tylko w zakresie umożliwionym względami leżącymi po stronie Pacjenta. W przypadku niemożności dokończenia badania z uwagi na przyczyny nie leżące po stronie Lecznicy tj. m.in. istnienie polipów, zrostów, brak oczyszczenia jelit (zalegający stolec), poczytuje się za wykonanie umowy przez Lecznicę i nie jest ona zobowiązana do zwrotu pobranej należności za badanie.

UWAGA!

W dniu badania należy zgłosić się z osobą towarzyszącą, oraz NIE WOLNO! po badaniu prowadzić pojazdów mechanicznych.

PROSIMY O ZABRANIE ZE SOBĄ PIŻAMY I KAPCI

You've just added this product to the cart: