Kolonoskopia (wziernikowanie jelita grubego) jest badaniem endoskopowym pozwalającym obejrzeć całe jelito grube i w uzasadnionych przypadkach końcowy odcinek jelita cienkiego. Ocenia się powierzchnię śluzówki jelita (kolonoskopia diagnostyczna) i w razie potrzeby pobiera wycinki do badania mikroskopowego lub usuwa polipy (kolonoskopia zabiegowa). Kolonoskopia diagnostyczna w 30% wykazuje potrzebę pobrania wycinków lub usunięcia polipa, co zostanie wykonane o ile pacjent (przed badaniem) wyrazi zgodę. Badanie wykonywane jest przy użyciu giętkiego wziernika (kolonoskopu), który wprowadza się przez odbyt do jelita grubego.
Kiedy wykonać kolonoskopię
Wskazania do kolonoskopii
- Krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego zarówno jawne np. krew na papierze czy stolcu, jak i utajone – krew w stolcu wykryta jedynie testami lub badaniami laboratoryjnymi.
- Niewyjaśniona niedokrwistość.
- Bóle w okolicy odbytu, podbrzusza.
- Utrata masy ciała.
- Zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (tzw stolec ołówkowaty), puste parcia na stolec, uczucie niepełnego wypróżnienia.
- Przedłużająca się biegunka o niejasnej przyczynie.
- Uporczywe parcie na stolec lub bezwiedne oddawanie stolca.
- Świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.
- Diagnostyka i monitorowanie leczenia chorób zapalnych jelita grubego (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).
- Badania profilaktyczne zdrowej populacji w kierunku polipów czy wczesnego raka jelita szczególnie u osób po 50 roku życia.
- U osób po operacji z powodu raka jelita grubego lub usunięciu polipów okrężnicy.
- U osób, których krewni I i II stopnia mieli raka jelita grubego.
- U osób z rodzin gdzie występuje wrodzona polipowatość lub zespół Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością).
Przygotowanie do kolonoskopii
- Na trzy dni przed badaniem nie należy spożywać sałatek jarzynowych, owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek, malin) oraz pestek siemienia lnianego i maku, ciemnego pieczywa.
- Na dwa dni przed badaniem zaleca się spożywanie diety płynnej tj. kisiel, budyń, kleik, zmiksowana zupa, soki, ewentualnie serek homogenizowany bez dodatków, napoje niegazowane.
- Dzień przed badaniem, na śniadanie dieta płynna, Ostatni posiłek o godzinie 13-stej. Można ssać landrynki.
Schemat użycia preparatu Eziclen
- 4 dni przed badaniem należy zachować dietę płynną tzn. w ogóle nie jeść pokarmów o stałej konsystencji (chleba, mięsa, makaronów itp.) Należy tylko pić płyny (soki płynne, jogurty i kefiry, kisiel, herbata, kawa, woda), należy pamiętać, aby w płynach nie było ziaren owocowych.
- Pacjenci ze skłonnością do zaparć przewlekłych powinni stosować dietę płynną minimum 7 dni przed badaniem.
- W dniu badania nad ranem o godzinie 6.00 należy przygotować 1 litr roztworu EZICLEN wlewając zawartość jednej butelki do dołączonego kubka, dopełniając kubek do 0,5 litra NIEGAZOWANĄ wodą — wypijamy. Następnie wypijamy 1 litr NIEGAZOWANEJ wody. Następnie czynność tę powtarzamy.
- Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 3 godzin pomiędzy 6.00 a 9.00 (ostatnią dawkę Eziclenu należy wypić nie później niż o 9.00).
W dniu badania poza poranną dawką Eziclenu nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków.
- Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 3 godzin pomiędzy 6.00 a 9.00 (ostatnią dawkę Eziclenu należy wypić nie później niż o 9.00).
- Po takim przygotowaniu w wyznaczonym dniu i określonej godzinie należy zgłosić się do Ambulatorium Prywatnej Lecznicy Chirurgicznej „PRAXIS” w Koszalinie, Al. Armii Krajowej 7.
Więcej informacji na stronie: Przygotowanie do kolonoskopii
Przeciwwskazania do kolonoskopii
- Świeży zawał serca, ciężka niewydolność krążenia i oddychania, ciężkie zaburzenia rytmu serca
- Tętniak aorty
- Skaza krwotoczna
- Ciąża
- Krwawienie miesiączkowe w dniu badania.
- Dużego stopnia zaburzenia psychiczne
Jak przebiega badanie
W naszej firmie dla komfortu i bezpieczeństwa pacjenta badanie wykonywane jest przy współpracy z anestezjologiem. Pacjent zasypia na czas badania. Jest to rodzaj płytkiego znieczulenia, bez potrzeby intubacji dotchawiczej. Badanie wykonuje doświadczony lekarz w asyście pielęgniarki endoskopowej.
Po badaniu pacjent pozostaje w Lecznicy około 2 godziny. Po badaniu obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez minimum 12 godzin. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym.
Możliwe powikłania po badaniu
Powikłania kolonoskopii zdarzają się niezwykle rzadkie. Najpoważniejsze jak przedziurawienie ściany jelita (0,14-0,18%) czy krwawienie (0,008%) zwykle wymagają pilnej operacji. Uczucie wzdęcia i dyskomfortu ustępujące w ciągu kilku godzin nie jest traktowane jako powikłanie. W celu złagodzenia tych objawów zaleca się wizytę w toalecie (nie należy wstrzymywać gazów). Śladowa obecność krwi w stolcu, zwłaszcza, gdy pobierano wycinki nie jest zjawiskiem niepokojącym.
UWAGI
- Osoby z chorobami wymagającymi stałego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne) w dniu badania powinny zażyć leki popijając niewielką ilością wody.
- Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania oraz poinformować o cukrzycy rejestrację Lecznicy.
- Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (Sintrom, Acenokumarol) powinny skontaktować się z lekarzem wykonującym badanie lub anestezjologiem co najmniej na siedem dni przed planowanym badaniem.
- Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej (np. kart informacyjnych, wyników badań). Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.
Wynik badania jest Państwa własnością: należy go starannie przechowywać i okazywać lekarzom w razie potrzeby. W przypadku pobrania wycinków lub usunięcia polipa uzupełnieniem badania jest wynik histopatologiczny, po który należy zgłosić się do Lecznicy w ustalonym terminie.