Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym obejrzeć przełyk, żołądek i dwunastnicę.
Badanie wykonuje się przy użyciu giętkiego endoskopu (średnicy małego palca), który pozwala nie tylko dokładnie obejrzeć badany narząd ale również, jeżeli to konieczne, pobrać wycinki do badania mikroskopowego lub usunąć polip.
W trakcie badania pobierany jest test na obecność Helicobacter pylori.
Zarówno pobieranie wycinków jak i testu na Helicobacter jest niebolesne i bezpieczne dla pacjenta.
Kiedy wykonać gastroskopię
Wskazania do gastroskopii są bardzo szerokie:
- zgaga i/lub ból brzucha
- podejrzenie choroby wrzodowej
- utrudnienia połykania
- podejrzenie żylaków przełyku
- podejrzenie krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego
- podejrzenie choroby nowotworowej
- kontrola po leczeniu choroby wrzodowej (około 4 tygodnie po zakończeniu leczenia)
Przygotowanie do gastroskopii
Na 6 godzin przed badaniem nie należy jeść.
Na 4 godziny przed badaniem nie należy pić, palić papierosów, żuć gumy
Pacjenci ze sztucznymi zastawkami, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub znacznie obniżoną liczbą krwinek białych mogą wymagać podania antybiotyku przed badaniem.
Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz wykonujący badanie.
Pacjent przyjmujący leki obniżające krzepliwość krwi powinien poinformować o tym fakcie w czasie ustalania terminu badania.
Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
Badanie nie może być wykonane bez pisemnej, świadomej zgody pacjenta.
Przeciwwskazania do gastroskopii
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest świeży zawał serca, ostra niewydolność krążenia i oddychania, ciężkie zaburzenia rytmu serca, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.
Jak przebiega badanie
Badanie poprzedzone jest znieczuleniem tylnej ściany gardła środkiem w sprayu. Pacjent leży na lewym boku. Zakładany jest plastikowy ustnik (dla ochrony aparatu). Aparat wprowadzany jet pod kontrolą obrazu na monitorze. Pierwszy moment jest nieco nieprzyjemny i wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Należy wykonać ruch połykania, który ułatwi przejście aparatu do przełyku.
Od tego momentu jedynym dyskomfortem jest wyciekanie śliny z ust, czasami uczucie rozpierania w nadbrzuszu i odbijanie. Zawsze warto słuchać uwag doświadczonej pielęgniarki i lekarza.
Badanie jest praktycznie niebolesne i z pewnością bezpieczne. Sprzęt jest jednorazowy lub poddawany dezynfekcji wysokiego stopnia.
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.
Na życzenie pacjenta może być zastosowane znieczulenie ogólne. Jest to rodzaj płytkiego znieczulenia, bez potrzeby intubacji dotchawiczej. Pacjent zasypia na kilkanaście minut i budzi się po badaniu. W takim przypadku pacjent pozostaje w Lecznicy około 2 godzin i nie powinien prowadzić pojazdów przez minimum 12 godzin.
Po badaniu
Przez 2 godziny nie należy jeść, pić ani palić papierosów.