Żylaki kończyn dolnych

Żylaki to workowate lub wrzecionowate, trwałe poszerzenia żył powierzchownych przyjmujące postać poskręcanych sznurów lub splotów, często z balonowatymi uwypukleniami. Żylaki nie są chorobą samą w sobie, są one świadectwem stanu żył, a ściśle mówiąc objawem przewlekłej niewydolności żylnej
Żylaki stanowią poważny problem nie tylko kosmetyczny ale i zdrowotny. Problem ten dotyczy dużej części populacji, częściej u kobiet niż u mężczyzn, zazwyczaj po 40-stym roku życia.

Objawy

Rozpoznanie żylaków jest łatwe, ponieważ są zwykle dobrze widoczne. W początkowym okresie nie powodują żadnych dolegliwości. Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów są:

 • Uczucie ciężkości nóg.
 • Tendencja do obrzęków podudzi.
 • Zmiany troficzne skóry podudzi takie jak zmiana koloru, przebarwienia, wypryski, stwardnienia a nawet owrzodzenia. Zawsze dla pełnej diagnostyki powinno być wykonane badanie USG Doppler.

Przyczyny żylaków

Uważa się, że przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Wpływ ma wiek, płeć, czynniki genetyczne, ciąża. Na powyższe wpłynąć nie można ale jest cały szereg czynników ryzyka, na które mamy wpływ:

 • Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.
 • Obcisłe ubranie.
 • Nadwaga, dieta uboga w błonnik.
 • Brak aktywności fizycznej czyli tzw. „fotelowy styl życia”.
 • Częste przebywanie w wysokiej temperaturze (np. sauna).
 • Leki hormonalne i doustne środki antykoncepcyjne.

Leczenie

O sposobie leczenia decyduje pacjent i lekarz chirurg. Sposób terapii musi uwzględniać stopień zaawansowania choroby, stan i oczekiwania pacjenta, przewidywane efekty terapii.

Leczenie farmakologiczne – zalecane są leki tzw. flebotropowe mające wzmocnić i uszczelnić ścianę żył

Kompresoterapia – noszenie na dzień specjalnych podkolanówek, pończoch czy rajstop, które zapobiegną powiększaniu się stwierdzanych zmian i ewentualnej zakrzepicy.

Skleroterapia – do żył wstrzykuje się płyn sklerotyzujący, który wywołuje reakcję zapalną naczynia i w konsekwencji jego zarośnięcie. Jest to bardzo popularna metoda zamykania niewielkich zmian żylakowych, teleangiektazji czy tzw pajączków. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, nie wymaga stosowania znieczulenia. Jedynym ograniczeniem jest ilość środka wstrzykiwanego do żył. W naszej firmie na jedną sesję podajemy maksymalnie 6 ml tego środka w postaci pianki. Efekty kosmetyczne są bardzo dobre ale proces gojenia wymaga czasu (na ostateczny efekt czasami trzeba czekać od kilku do kilkunastu tygodni). Po zabiegu pacjent powinien spokojnym krokiem chodzić 20-30 minut. Skleroterapia jest metodą bezpieczną.

Do najczęstszych objawów niepokojących (ale nie niebezpiecznych) należą:

 • zasinienie i bolesność w miejscu wstrzyknięcia
 • przemijające zgrubienie w miejscu nastrzykniętych naczyń

Miniflebektomia – czyli usuwanie małych i średnich żylaków w trybie ambulatoryjnym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu żylaków z małych (2-3mm) nacięć. Po kilku dniach można wrócić do
aktywności zawodowej. Doskonały efekt kosmetyczny.

Leczenie operacyjne – Klasyczna operacja żylaków polega na usunięciu niewydolnych żył (odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej). Etap ten wykonujemy najczęściej przy użyciu metalowej sondy Babcocka (tzw. striping). Z dodatkowych niewielkich cięć przy pomocy sondy kriochirurgicznej usuwane są sploty żylakowe. Te małe (2-3mm) cięcia nie wymagają zakładania szwów. Użycie sondy kriochirurgicznej w znacznym stopniu poprawia radykalność i dokładność zabiegu. Zabieg taki wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu prowadzonym przez anestezjologa.
Pobyt w Lecznicy wynosi od kilku do kilkunastu godzin.
W przypadku stwierdzanych w badaniu dopplerowskim niewydolnych żył przeszywających zamykane są one z użyciem kruroskopu. Jest to metoda w której z niewielkiego 2-3 cm cięcia na podudziu pod powięź wprowadza się endoskop umożliwiający uwidocznienie i zaklipsowanie żył przeszywajacych czyli tzw. operacji Lintona stosowanej przy leczeniu zaawansowanego zespołu pozakrzepowego.

Przeciwwskazania do leczenia operacyjnego:

 • Ciąża
 • Niedokrwienie kończyny
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi