Przepuklina to uwypuklenie ściany jamy brzusznej zawierające w swym wnętrzu przemieszczone narządy jamy brzusznej.

Przepuklina jest skutkiem osłabienia ściany brzucha. Najczęściej mamy do czynienia z przepukliną pachwinową czy pępkową. Są to najsłabsze miejsca w ścianie brzucha, ale przepuklina może pojawić się w innych, mniej typowych miejscach. Przepuklina najczęściej pojawia się bez uchwytnej przyczyny, zdarza się jednak,że przepuklina pojawia się w miejscu osłabienia ściany brzucha np. przez bliznę po operacji.

Naturalny rozwój przepukliny prowadzi do jej powiększania się. Zawartość worka przepuklinowego zazwyczaj daje się łatwo „odprowadzić” do brzucha. Czasem jednak przepuklina ulega uwięźnięciu co oznacza niemożność odprowadzenia jej zawartości. Jeżeli uwięźnie przepuklina zawierająca jelito mamy wówczas niedrożność jelit, co zawsze połączone jest z nasilonymi dolegliwościami bólowymi i często z wymiotami. Jest to stan nagły, wymagający operacji w ciągu najbliższych kilku godzin.

Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji zaleca się leczenie operacyjne przepukliny w trybie planowym. Powszechne stosowanie materiałów sztucznych (siatki) znacznie zmniejsza ryzyko nawrotu przepukliny.

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu przewodowym, pobyt pacjenta w Lecznicy zazwyczaj trwa kilka do kilkunastu godzin.